Jakie są podstawowe prace przy zakładaniu przydomowego ogrodu?

by admin
1 rok ago
277 Views

Zakładanie przydomowego ogrodu, wiąże się z wykonaniem wielu istotnych czynności. Przy wykonywaniu projektu, należy zwrócić uwagę na: ukształtowanie terenu, rodzaj gleby, warunki atmosferyczne, temperatury i wilgotność, a także wykonywane w przyszłości zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu zakładanie ogrodu przebiegnie łatwiej i będzie on znacznie bardziej efektownie wyglądać.

Podstawy, czyli projektowanie ogrodu

Absolutną podstawą zakładania ogrodu jest wykonanie projektu. Na szkicu najpierw powinny się znaleźć zarysy budynków i granice działki, następnie nanosi się na niego: przebieg ścieżek, granice trawników, umiejscowienie rabat, krzewów, czy oczka wodnego. Należy pamiętać o zachowaniu skali. Układ wszystkich elementów, zależy między innymi od stylu, w jakim ma być urządzony ogród, a także ułożenia terenu. Na tym etapie trzeba przemyśleć jakie gatunki roślin mają znaleźć się w ogrodzie i jak je ze sobą komponować.

Prace ogrodowe z firmą, czy samodzielnie?

Zakładanie ogrodu wiąże się z wyborem materiałów, wynajmem lub zakupem narzędzi i maszyn, a także wykonaniem wielu czynności. Wynajęcie fachowców zajmujących się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów może znacznie usprawnić przebieg prac. Nie trzeba wtedy przejmować się kwestią narzędzi i jest szansa na uzyskanie zniżek na materiały i rośliny. Do zalet takiego rozwiązania, należy też fachowa wiedza zawodowych ogrodników na temat danych gatunków roślin. Wpływa to na ich wzrost i utrzymanie w dobrej żywotności.

Wybór materiałów

Podobnie jak w przypadku układu elementów ogrodu, wybór materiałów będzie zależał od stylu, w jakim ogród będzie wykonany. W tym przypadku należy skupić się przede wszystkim na: walorach estetycznych, funkcjonalności i trwałości. To wszystko warto przemyśleć na etapie projektowania.