Do wykonania jakich prac warto wynająć minikoparkę?

by admin
2 lata ago
343 Views

Najczęściej wynajmowanymi maszynami do robót ziemnych są koparki lub minikoparki. Każda z nich sprawdza się lepiej w różnych warunkach pracy. Jeżeli specyfika terenu nie pozwala na użycie wielkogabarytowego sprzętu, warto przemyśleć wynajęcie minikoparki. Czym dokładnie jest ta maszyna, jak wygląda jej konstrukcja i w jakich warunkach, powinno się jej używać?

Czym jest minikoparka?

W dużym skrócie, minikoparka to mała wersja koparki. Klasyfikuje się ona do grupy koparek o masie eksploatacyjnej do sześciu ton. Jej konstrukcja jest bardzo podobna do jej większych odpowiedników, tylko bardziej kompaktowa. Minikoparka ma obrotową kabinę, rozsuwane hydraulicznie podwozie gąsienicowe, lemiesz z przodu i mechanizm obrotu wysięgnika. Zasilana może być na paliwo, prąd lub gaz.

Kiedy używać minikoparki?

Minikoparki to maszyny wykorzystywane do różnego rodzaju zadań, głównie z zakresu prac ziemnych. Używa się ich w wielu gałęziach budownictwa, np. w budownictwie mieszkalnym, czy przemysłowym. Stosowana jest do lżejszych prac, ale w trudniejszym terenie. Z jej pomocą można zniwelować teren, wykonać wykopy pod fundamenty, czy wykonać prace ogrodowe, a nawet część prac rolnych, np. stworzenie melioracji.

Komu opłaca się wynająć minikoparkę?

Zakup minikoparki to duży wydatek. Znacznie bardziej opłacalny jest wynajem. Mogą go dokonać zarówno różnego rodzaju firmy, jak i klienci indywidualni. Skorzystać z takiego rozwiązania mogą choćby: firmy ogrodnicze, zarządcy dróg, czy leśnictwa. Ogólnie wynajem minikoparek jest opłacalne dla osób, które potrzebują pracy takich maszyn sporadycznie, do jednorazowych prac. Wiele firm, które udostępniają sprzęt do prac ziemnych dokonuje wynajmu na godziny. Ceny takich usług przeważnie mieszczą się w zakresie od 80 do 160 złotych za godzinę.