Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas układania płytek?

by admin
1 rok ago
299 Views

Układanie płytek ceramicznych wydaje się łatwą czynnością. Jednak, jak się okazuje, wiele osób, podejmujących się jej samodzielnie, popełnia wiele błędów. Część z nich wynika z braku doświadczenia, a część z pośpiechu. Żeby się przed nimi uchronić, warto zwrócić się do fachowców, zajmujących się na co dzień glazurnictwem. Jednak jeśli ktoś ma zamiar wykonać je samemu, powinien wystrzegać się popełniania tych błędów.

Jakich błędów unikać podczas układania płytek?

Podstawowym błędem jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, powierzchnię umyć i odtłuścić. W razie konieczności trzeba skuć starą warstwę tynków i kleju. To wszystko może osłabić działanie zaprawy klejowej i zmniejszyć przyczepność.

Następnym krokiem jest przygotowanie zaprawy klejowej. Przy tej czynności też można popełnić błąd. Przede wszystkim nie wolno przygotować jej „na oko”. Należy kierować się zaleceniami producenta. Inaczej przyczepność kleju może się zmniejszyć.

Przy nakładaniu zaprawy, należy zachować odpowiednie proporcje. Zbyt duża lub zbyt mała ilość kleju może doprowadzić do odpadania płytek. Najlepiej zaprawę nakładać zarówno na powierzchnię, jak i płytkę.

Pośpiech nie jest wskazany przy układaniu płytek. Wiele osób zaczyna wykonywać fugowanie zbyt szybko. Klej musi wcześniej całkowicie wyschnąć. Należy stosować się do zaleceń producenta, a dla bezpieczeństwa odczekać dodatkowo 2-3 dni.

Układ płytek, należy rozplanować wcześniej, dokonując stosownych obliczeń. Pozwala to uniknąć błędów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do strat materiału i utraty estetyki.

Szczeliny dylatacyjne, powinny znaleźć się na połączeniach powierzchni podłogi i ścian. Jej brak może doprowadzić do pęknięć w konstrukcji, a także odspajaniem płytek.