Najważniejsze czynności wykonywane przy pielęgnacji ogrodu

by admin
2 lata ago
319 Views

Piękny ogród nie tylko cieszy oczy i poprawia samopoczucie, ale wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi takie jak: nawadnianie, przycinanie, koszenie, czy utrzymanie trawnika, wymagają dużego nakładu pracy, wysiłku i są czasochłonne. W przypadku braku czasu, można skorzystać z usług profesjonalnych firm. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zatroszczyć się o ogród, żeby móc cieszyć się nim jak najdłużej.

Żywotność roślin- nawadnianie ogrodu

Odpowiednie podlewanie roślin to najważniejsza z czynności pielęgnacyjnych ogrodu. Wodę, należy odpowiednio dawkować. Ilość i częstotliwość podlewania, zależy od: gatunku i wielkości rośliny, rodzaju gleby i pory roku. Żeby woda dłużej utrzymała się w glebie, powinno się ją ściółkować na wiosnę. Dla pewności, że rośliny zawsze będą odpowiednio podlane, można zamontować zraszacze.

Estetyczny wygląd ogrodu- przycinanie roślin

Regulowanie koron drzew i rozrostu roślin to ważne zabiegi. Przycinanie gałęzi i pędów pozwala na kontrolowanie dostępu światła słonecznego do gleby i niższych roślin. Pielęgnacja ogrodu to także cięcia sanitarne. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób między drzewami i resztą roślinności. Usuwanie martwych gałęzi zapewnia bezpieczeństwo osobom przebywającym w ogrodzie i daje pewność, że nie uszkodzą one innych roślin.

Przygotowania do zimy- okrycie roślin i oczka wodnego

Oczko wodne to popularny dodatek estetyczny do ogrodu. Przed okresem jesienno-zimowym powinno się je odpowiednio zabezpieczyć. Powierzchnię oczka wodnego zakrywa się siatką, żeby nie wpadały do niego liście, które mogą je zanieczyścić. Jeśli znajdą się w nim uschnięte części roślin, należy je regularnie usuwać. Roślinność szczególnie wrażliwą na niskie temperatury, powinno się odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem zimy.