W jaki sposób przygotować się do układania paneli podłogowych?

by admin
2 lata ago
345 Views

Panele podłogowe to wciąż modna alternatywa wykończenia podłóg domów i mieszkań. Występują w kilku gatunkach do wyboru w zależności od intensywności i miejsca użytkowania, sposobu montażu. W jaki sposób przygotować się do układania paneli w domu lub mieszkaniu?

Jak wybrać panele podłogowe?

Przed przystąpieniem do układania paneli podłogowych warto zastanowić się nie tylko nad wzorem, kolorem, ale także takimi parametrami jak klasa użyteczności, ścieralności i twardość. W przypadku domów zaleca się, aby klasa użyteczności określana liczbą dwucyfrową zaczynała się od liczby 2 w przypadku pomieszczeń użyteczności publicznej – 3. W kolejnym etapie wybieramy intensywność ruchu wybierając cyfrę 1, 2 lub 3. Dla przykładu oznaczenie 21 oznacza zastosowanie w domu o niskim natężeniu ruchu, 33 zastosowanie np. w biurze o wysokiej intensywności wykorzystania. Co do ścieralności, która rośnie wraz z większą liczbą w kodzie, oznacza się ją symbolami między AC 1 a AC 5. Twardość paneli oznaczana jest wg wzoru 1-4 BHN, gdzie najwyższa cyfra oznacza największą twardość.

Jak układać panele?

Panele można układać na wcześniej przygotowanym podłożu, musi być ona dokładnie wyrównana, przy użyciu zaprawy samopoziomującej, dokładnie zaimpregnowana, wyciszona. Dopiero na tak przygotowanym „gruncie” zaczyna się prace montażowe. W przypadku paneli połączonych na pióro i wpust układa się je w tzw. systemie pływającym, przy czym układanie zaczyna się zawsze od rogu pomieszczenia, a pierwsze panele umieszcza się piórem do ściany. Szczeliny dylatacyjne maskuje się listwami przypodłogowymi. W miejscu styku paneli z inną posadzką zakłada się z kolei listwy wykończeniowe. Wspomniane dylatacje przy ścianach powinny mieć szerokość mniej więcej 1 cm, a układanie prowadzi się pasami. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do prac dokładnie rozplanować rozkład paneli, dzięki czemu uniknie się ewentualnej konieczności rozbierania i ponownego układania podłogi.