W jaki sposób pielęgnować podłogi wykonane z drewna?

by admin
2 lata ago
350 Views

Podłoga z drewna to ponadczasowy wybór, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jednak jak wiadomo, nie wszystko złoto co się świeci, również drewniane podłogi nie są same w stanie zapewnić sobie świetnego wyglądu na lata. Drewno należy impregnować i okresowo poddawać zabiegom renowacji. Na czym polega odnowienie drewnianej podłogi?

Czy każda podłoga wymaga renowacji?

Drewno podłogowe można zabezpieczyć w podwójny sposób. Z jednej strony poddaje się je olejowaniu, z drugiej lakierowaniu.  Mimo regularnego dbania, pilnowania cyklów olejowania, okresowo każda z nich musi być poddana renowacji. Proces odnawiania może być gruntowny lub dotyczyć tylko wierzchniej warstwy. O tym, że należy przeprowadzić zabieg, świadczyć mogą widoczne ubytki w drewnie, których dotychczasowe zabiegi nie są w stanie zatuszować. Mowa tu o rysach, wyraźnych zmatowieniach nawierzchni. Jednym z zabiegów gwarantujących profesjonalne, dokładne wyrównanie nawierzchni, usunięcie niedoskonałości jest cyklinowanie.

Cyklinowanie drewna olejowanego i lakierowanego

Cyklinowanie to zabieg wykonywany przy użyciu cykliniarek np. taśmowych, lub szlifierek krawędziowych. Przeprowadza się je etapami od 3 do 5 razy, w zależności od rodzaju uszkodzeń w drewnie. Gdy w grę wchodzą miejscowe uszkodzenia na niewielkim  odcinku podłogi, wymienia się  dany fragment, a resztę poddaje uważnemu szlifowaniu, pilnując równomiernego prowadzenia prac, celem uniknięcia powstania wgłębień. Twarde gatunki drewna — typu dąb czy jesion, cyklinuje się kolejno papierami ściernymi gradacji: 36, 40, 60, 80 i 100. Miękkie, jak świerk, modrzew, sosna, jawor – ściera się papierami 36, 40, 60, 80 i 120.

Przeprowadzając renowację na drewnie olejowanym, trzeba zwrócić uwagę na wymianę gradacji papieru, gdyż zbyt drobna ziarnistość zatka pory drewna i utrudni wchłanianie oleju. Warto zaznaczyć, że co do zasady olejowanego raz drewna nawet po głębokim zeszlifowaniu nie można poddać zabiegom lakierowania.