Dlaczego trzeba cyklicznie cyklinować podłogi drewniane?

by admin
2 lata ago
338 Views

Drewno to dość powszechnie stosowany materiał do wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach. Dzieje się tak ze względu na dużą wytrzymałość desek na zarysowania, czy wgniecenia, oraz możliwości kilkukrotnego odnawiania jej, czego nie można powiedzieć o podłogach drewnopodobnych np. z paneli. Odnawianie parkietów odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń. Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Jak dbać o podłogi drewniane?

Podłogi drewniane mogą być wykończone w dwojaki sposób: poprzez olejowanie drewna oraz jego lakierowanie. Każda ze wspomnianych metod zabezpieczenia parkietu, przedłuża jego żywotność, przy czym pierwsze działania podkreślają naturalny charakter drewna, dają mu matowe wykończenie i większą odporność na zarysowania. Lakierowanie nie przyciąga kurzu, a drewno nabiera pięknego połysku. Z biegiem czasu mimo regularnego czyszczenia parkietu i zabezpieczenia go woskami, preparatami dobranymi do rodzaju podłogi mogą zdarzyć się nań uszkodzenia, rysy, wgniecenia, których zwykłe czynności pielęgnacyjne nie usuną.

Jak prowadzić cyklinowanie podłóg?

Do cyklinowania podłóg należy użyć wysokiej wydajności cykliniarki, które pozwolą odpowiednimi materiałami ściernymi przywrócić pełen blask zarówno podłodze olejowanej, jak i lakierowanej. Zabieg ten polega bowiem na usunięciu mechanicznym powłok lakierniczych, malarskich z niewielką warstwą drewna, celem przywrócenia jej dawnej świetności. Prace renowacyjne w 100% pozwalają odzyskać wszystkie właściwości estetyczne i wytrzymałościowe drewna. Co istotne cyklinowanie jest niezbędnym elementem każdego lakierowania lub olejowania podłogi, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że stara nawierzchnia nie została porysowana lub zniszczona. Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to lekarstwo na każdą skazę drewna. W przypadku głębokich uszkodzeń ubytków w parkiecie samo cyklinowanie podłogi nie wystarczy. Naprawa uszkodzeń wymagać będzie całkowitego usunięcia uszkodzonych fragmentów.