Jak remontować, by nie zwariować? Poznaj remontowy harmonogram

by admin
2 lata ago
320 Views

Myśl o remoncie mieszkania może przyprawić o ból głowy. Jednak przy odpowiednim zaplanowaniu prac, odświeżenie lokum, nie musi być wcale takie straszne. Na wstępie trzeba określić zakres prac, jakie planuje się wykonać. Inaczej będzie wyglądał harmonogram prac w przypadku malowania ścian i wymiany mebli, a jeszcze inaczej w przypadku zmiany układu mieszkania. Kiedy decyzja o zmianach już zapadnie, warto zastanowić się, jak krok po kroku zrealizować swój plan. O tym, jak zaplanować remont, piszemy poniżej.

Etapy remontu – czyli jak powinien wyglądać harmonogram prac?

Aby nie dokładać sobie stresu, prace remontowe warto zlecić doświadczonej firmie remontowo-budowlanej, takiej jak np. SAS BUD. Niemniej niezależnie od tego, czy remont wykonują amatorzy, czy profesjonaliści, harmonogram prac powinien być taki sam.

  • W pierwszej kolejności trzeba zająć się ścianami. Jeżeli w grę wchodzi zmiana układu mieszkania, wśród czynności, które powinny rozpoczynać gruntowne remonty, należy wymienić wyburzenie lub postawienie ścianek działowych. Na tym etapie wykonuje się też podwieszane sufity.
  • Dalej z pozostałych ścian należy pousuwać odpadające tynki. To też dobry moment na usunięcie zniszczonych podłóg. Kiedy z mieszkania znikną odpady budowlane, takie jak gruzy po zburzonych ścianach czy resztki tynku można przejść do kolejnego etapu prac, jakim są prace instalacyjne.
  • Przed wyrównywaniem i gipsowaniem ścian należy zaplanować poprowadzenie instalacji elektrycznej, grzewczej oraz hydraulicznej w łazience i kuchni. W tym miejscu, jeżeli jest taka potrzeba, należy się też podjąć wymiany okien.
  • Kolejnym krokiem po gipsowaniu jest malowanie ścian, które należy rozpocząć od sufitów. Po pomalowaniu można przejść do układania podłogi. Ten etap kończą prace, takie jak montaż drzwi, listew przypodłogowych, gniazdek, kontaktów i oświetlenia.
  • Po zamontowaniu oświetlenia wisienką na torcie jest wniesienie i ustawienie mebli oraz udekorowanie wnętrza.

Należy pamiętać, że na każdym etapie pracy warto zadbać o porządek. Sprzątanie na bieżąco pozwala uniknąć np. zabrudzenia pomalowanych już ścian czy zarysowania nowego parkietu.