Jak wygląda ułożenie kostki brukowej na podjeździe?

by admin
3 lata ago
579 Views

Kostka brukowa stanowi estetyczne wykończenie podwórka. Dzięki niej w łatwy sposób można utrzymać porządek przed domem i cieszyć się utwardzoną nawierzchnią, która będzie służyć przez lata. Wysoka odporność na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, a także wytrzymałość na obciążenia sprawia, że kostka brukowa nie zmienia swojego wyglądu nawet podczas intensywnej eksploatacji. Warunkiem jej trwałości jest jednak właściwy montaż na chodnikach i podjazdach. Jak ułożyć podjazd z kostki brukowej? Poniżej podpowiadamy, jak przygotować podłoże i krok po kroku ułożyć kostkę na wyznaczonym terenie.

W jaki sposób układa się kostkę brukową na podjazdach?

Zanim przejdzie się do układania kostki brukowej, należy odpowiednio oczyścić teren. Po wyrwaniu chwastów i uprzątnięciu zbędnych przedmiotów z podjazdu przechodzi się do wykonania wykopów o odpowiedniej głębokości. Dalej należy wyrównać oraz ubić powierzchnię. Utwardzenie podłoża jest ważne ze względu na to, by zapewnić nawierzchni właściwą stabilność i zadbać o to, by kostka brukowa nie zapadła się pod wpływem wilgoci lub dużego obciążenia. Jedną z najważniejszych kwestii na tym etapie jest wykonanie podsypki i podbudowy cementowo-piaskowej. Jakość podbudowy świadczy o późniejszej trwałości całej nawierzchni, dlatego należy przywiązywać szczególną uwagę do stosowanych materiałów oraz grubości nakładanych warstw.

Warto przy tym pamiętać, że grubość podbudowy zależy od grubości kostki oraz rodzaju podłoża. Im bardziej grząski, tym grubszą podbudowę należy wykonać. Kolejnym etapem prac jest obramowanie, czyli ułożenie krawężników kostki. Po montażu obrzeży przychodzi czas na układanie całej nawierzchni. Kostki układa się na podłożu według wcześniej ustalonego wzoru, dociskając elementy przy pomocy gumowego młota. Na zakończenie należy wypełnić szczeliny. Układaniem kostki brukowej w Warszawie zajmuje się nasza firma SAS-BUD Radzyński, która do utrwalenia kostki wykorzystuje piasek kwarcowy. Zwieńczeniem prac może być impregnacja kostki brukowej, która zabezpieczy nawierzchnię przed wchłanianiem zanieczyszczeń.